Buradasınız

Köprübaşı ilçesi

          Köprübaşı, İl Merkezi’nin kuzey doğusunda, Salihli-Demirci Devlet karayolu üzerinde kurulmuş olup, İl Merkezine 120 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Yüzölçümü 300 km2. denizden yüksekliği 250 m. olan ilçe 1997 genel nüfus sayımına göre toplam olarak 11.602 nüfusa sahiptir. Bu nüfusun 5.568 kişisi ilçe merkezinde. 6.033’ü ise köylerde ikamet etmektedir. İlçede arazi engebeli olduğu için 27 köy dağınık halde bulunmaktadır.

          İlçenin kuruluşu; Eski Borlu Kasabası’nın Demirköprü Barajı altında kalmasıyla başlar. Baraja su tutulmasıyla birlikte halkın bir kısmı, şu andaki Borlu Kasabası’na yerleşmiş, bir kısmı da 1958’den itibaren Köprübaşı’na gelerek yerleşmişlerdir. 1967 yılında belediye olan yerleşim yeri 1990 yılında ilçe yapılmıştır.

          Güneydoğusunda Demirköprü Barajı bulunan, Dibek ve Çomak Dağı’nın güney uzantılarının ilçe hudutları içinde bulunduğu doğuda Toprak Tepe, batıda Tülüce ve kuzeyde Kayran Dağlarının eteklerinde bulunan Köprübaşı İlçesi’nin baraj sahası içerisinde kalan ve halk tarafından ova olarak bilinen Gediz ve Demirci Çayı Vadisi, en düz ve verimli arazileridir. İlçe, Akdeniz iklimi ağırlıklı, Akdeniz iklimi ile kara ikliminin etkisi altındadır. Bu nedenle yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer.

          Nüfusun %85’inin tarımla uğraştığı ilçenin ekonomisi, tarıma dayalıdır. En önemi tarım ürünü tütündür. Az miktarda arpa, buğday ve bahçe bitkileri üretilmektedir. Kış mevsimlerinde, özellikle köylerde el halıcılığı yapılmaktadır.

          Ayrıca ilçe sınırları içinde bulunan Demirköprü Barajı dolayısıyla Su Ürünleri Kooperatifi mevcuttur 

Undefined