Buradasınız

Selendi İlçesi

            Manisa’nın en uzak ilçelerinden birisi olan Selendi 1954 yılına kadar Kula İlçesi’ne bağlı bir bucak iken bu tarihten sonra ilçe yapılmıştır. İdari olarak Uşak, Gediz, Demirci, Kula ve Eşme ile coğrafi olarak ise, kuzeyde Demirci Dağları batısında Divrik Dağı ve Güneyde Kınık Tepeleri ile çevrilidir. Arazi genellikle dağlık ve dalgalı kısmen de ovalık olup, Ege Bölgesi’nin karakteristik ılıman iklim, hüküm sürmektedir.

          İlçenin denizden yüksekliği 525 m. dir. Merkezde ve bilhassa köylerde yörük kültürünün ve yaşayışının en belirgin örneklerini bulmak mümkündür. Halk bu kültürün etkisiyle bilhassa küçükbaş hayvancılığa eğilimlidir.

          Yine yöresel olarak "Kertme Kilimleri" diye adlandırılan ve özelliği kök boyalarla ve sık ilmiklerle dokuması olan bu kilimlerde, gene yörük kültürünün etkisiyle işlenen orijinal motifler ayrı bir özellik taşımaktadır. Yörük peynirleri, yöre mutfağına damgasını vuran orijinal ve vazgeçilmez bir lezzet kaynağıdır.

          Bütün bunlarla birlikte yörenin en önemli gelir kaynağı tütüncülük olup, yüksek kaliteli tütünlerin üretilmesine uygun bir toprak yapısı vardır. Ayrıca, "alternatif" ürün arayışına devam edilmekte olup, özellikle yayla bağcılığı, kiraz bahçesi tesisi, antepfıstığı ve zeytincilik alanında önemli gelişmeler sağlanmıştır

Undefined